En lampa med en smal ljusspridning som passar till träd där stammen ska framhävas, alternativt där du vill att ljuset ska nå hela vägen upp i toppen på exempelvis höga tallar och björkar. Luminus är också spännande att använda för att få pelarljus mot fasad, stolpar på pergola och portaler. Om du vill belysa ett smalt och tätt prydnadsgräs eller en rosenbuske inifrån är Luminus också det naturliga valet.
Då detta är ett 12V-system betyder det att man kan koppla in detta själv utan elektriker, allt är plug-and-play med smidiga ksnabbkontakter. (Fungerar ej tillsammans med System12)
Systemet är designat för att kunna byggas ut upp till 50 meter, vilket ger dig friheten att anpassa och utöka din belysning i takt med dina behov.
Ett alternativ! Om du har en bred trädkrona kan Medusa eller Luna vara ett bättre alternativ. Luminus kan eventuellt användas som komplement för att förstärka en vacker trädstam.
Glöm inte transformator. Tänk på att välja en transformator som passar det sammanlagda antalet watt på dina lampor. För optimal livslängd rekommenderar vi dig att inte belasta transformatorn med mer än 85% av maxkapaciteten.
Vill du att lamporna automatiskt tänds vid skymning? Lägg till en Ljussensor (art 5023), så slipper du tänka på att slå av och på belysningen manuellt. Eller varför inte en Smart Control (art 5129) för programmering och styrning via mobilen.
| Varumärke | LightsOn |
|---|---|
| Serie | Luminus |
| Ljuskälla | 5W Led intergrerad ljuskälla |
| Ljusflöde | 300lm |
| Material | Mörkgrå pulverlackerad aluminium, glas |
| Färg | Mörkgrå |
| Effekt | 5W |
| Färgtemperatur | 3000K |
| Spridningsvinkel | Smal spridning (15°) |
| Garanti | 2år |
| IP-klass | 65 |
| Diameter | 65mm |
| Längd | 190mm |
| Höjd | 263mm (totalt) |
| Transformator | Säljs separat |
| Ut-spänning | 12Vac |