Downlight Fast 4,2W 3000K, Q-3MW.
En kompakt, dimbar och användarvänlig downlight med en fantastisk prestanda där monteringen kan utföras direkt mot isoleringen. Totaleffekten på endast 4,2W ger 400 lumen i 3000K-utförande, finns även i 2700K (artikelnummer Q-2MW). Armaturen levereras med en kombinerad kopplingsbox/drivdon som har anpassats för 16mm slanganslutning vilket förenklar arbetet för installatören.
| Typ av armatur | LED spotlight |
|---|---|
| Varumärke | Designlight |
| Serie | Q |
| Modell | Q-3MW |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 40W |
| Ljusflöde | 400 Lumen |
| Dimbar | Ja |
| Material | Aluminium |
| Färg | Vit |
| Effekt | 4,2W |
| Riktbar | Nej |
| Transformator ingår | Ja |
| Färgtemperatur | 2700K |
| CRI / Ra | >85 |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 40000h L70 |
| Antal tändcykler | 100000 ggr |
| Certifiering | CE, RoHS |
| Garanti | 5 år |
| IP-klass | IP44 |
| Diameter | 80mm |
| Höjd | 32mm |
| Håltagning | 70mm |
| Transformator | L:76 B:45 H:25mm |