Focus Spot Micro är riktbar spotlight avsedd för infällnad i tak. Perfekt om det finns befintliga hål men att man vill ha en riktbar spotlight istället för downlight. Denna modell är samma som Focus Track Micro, men med annan infästning. Går fint att kombinera med Trac micro där det det passar bättre med montering i skenor.
Focus Spot Micro finns både i vitt och svart, detta är den vita modellen.
Armaturen har en inbyggd dimbar 10W LED vilket gör den till en energieffektiv spotlight i ett slimmat format som levererar varm känsla med halogenkaraktär tack vare den unika Comfortlinsen.
-3000K ett varmvitt men något vitare och piggare ljus - 680 lumen.
Perfekt för hemmet, kontoret eller restaurangen och liknande lokaler. Se även tillbehören som finns att välja till. Tex raster för att minska bländning eller "Barn-doors" för att rikta ljuset extra mycket.
Dimras enkelt och snyggt med en vanlig dimmer, fasdimring med antingen bakkants- eller framkantsdimmer.
| Typ av armatur | Infälld |
|---|---|
| Modell | Focus Track Micro kit |
| Antal ljuskällor | 1st |
| Ljuskälla | Inbyggda |
| Ljusflöde | 680lm |
| Dimbar | Ja |
| Material | Aluminium |
| Färg | Vit |
| Effekt | 10W |
| Färgtemperatur | 3000K |
| CRI / Ra | >90 |
| Spänning | 230V |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Livslängd | 50 000h L70 |
| Certifiering | CE |
| Garanti | 5år |
| IP-klass | IP20 |
| Diameter | 60mm |
| Färgtolerans (SDCM) | < 3 SDCM |
| Energieffektivitetsklass | A |