En rörelsesensor som du placerar i en E27 sockel. Tänder sedan lampan som du sätter i när någon rör sig i närheten. Denna sensor går bra att placera i en taklampa eller motsvarande för att på ett mycket effektivt sätt tända och släcka lampan. Den registrerar rörelse 360° runt om och upp till 5m avstånd.
Sensorn går att justera på följande vis;
* LUX: Ljusstyrka för aktivering; 3-2000 lux
* TIME: Tid innan lampan slocknar; 10 sekunder - 12 minuter
* SENS: Avstånd; 1-5 meter
Sensorn bör installeras inom 2-4 meters höjd för att fungera som bäst.
| Typ av armatur | Rörelsevakt |
|---|---|
| Varumärke | Rendl |
| Artikelnummer | G12752 |
| Sockel | E27 |
| Maxeffekt | 60W |
| Färg | Vit |
| Skymningssensor | Nej |
| Rörelsesensor | Ja |
| Rörelsesensorns spridningsvinkel | 360° |
| Räckvidd på rörelsesensor | 1-5m justerbar |
| IP-klass | IP21 |
| Bredd | 48mm |
| Höjd | 88 mm |
| Djup | 70mm |