Downlight DB-237MW 3,5W 3000K utan drivdon för montage i tak-/ apparatdosa
Smart designad fast downlight med löstagbar front. En downlight som passar för direkt montage i tak-/ apparatdosa eller kopplingsdosa. Prisbelönad för sin design och enkla installationen. En downlight med god ljuskvalitet och bra ljusflöde. . Denna downlight levereras utan drivdon.
Möjligheter för montage: Lampan är mycket flexibel då den levereras med 2 typer av montagefjädrar. Hål som passar standard för olika montagedosor gör det enkelt att montera direkt i dosa (se bildbeskrivning).
Liten fjäder (förmonterad): Håltagning 50mm
Större fjäder (tillbehör i paket): Håltagning 50-80mm Observera: Inbyggnadsdjup med denna fjäder blir 35mm.
Färgval: Lampan har löstagbar front som sitter med magnetfäste. Frontringar i olika färger finns att köpa till.
| Serie | LED for workers |
|---|---|
| Ljuskälla | LED |
| Ljusflöde | 400lm |
| Dimbar | Ja |
| Material | Aluminium |
| Färg | Matt vit |
| Effekt | 3,5W |
| Riktbar | Nej |
| Transformator ingår | Nej |
| Färgtemperatur | 3000K |
| CRI / Ra | >80 |
| Spänning | 350mA |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 50.000H L70 |
| Garanti | 5 år |
| IP-klass | IP44 |
| Diameter | 90mm |
| Höjd | Med fjäder 35mm |
| Håltagning | 50-80mm |
| Minsta inbyggnad | 17mm |
| Vikt | 134g |
| Drivdonsmodell | Konstantström |
| Konstantström | 350mA |