Denna unika LED list är dimbar 10W/m 3000/4000K (välj vid beställning) med COB teknik och kapbar var otroliga 0,1m istället för det traditionella 1m. Detta gör att helt unika installationsmöjligheter skapas för denna typ av 230V LED lister! Avsedd för direktmatning 230V och kräver endast avsett sladdställ, 300 mm kabel med stickkontakt. Således ingen likriktare som är svår att dölja i en diskret installation. Den är även IP65 klassad och kan monteras i längder upp till hela 30-meter! LED stripen är dimbar och kan dimras med de flesta standard transistordimmers. Vid dimring med standard transistordimmer ska standard strömanslutning användas. Den syns som relaterad artikel. Ljuslisten är IP65-klassad och godkänd för utomhusbruk. För att fästa LED listen kan våra clips eller bred aluminiumprofil användas. Clips och aluminiumprofil köps separat. Listen säljs per 100 cm. Om det är aktuellt med flera separata längder läggs var längd som en egen artikel i kassan. LED-listen levereras monterad med en strömanslutning per slinga. Denna kan kapas om man inte vill ha stickkontakten. Ljuslisten är ej anpassad för att böjas/vinklas. Tar dioderna stryk är det risk att hela slinga slocknar.
| Varumärke | Led system |
|---|---|
| Serie | 230V LED |
| Ljuskälla | 480st dioder per meter |
| Ljusflöde | 900lm/m |
| Dimbar | Ja |
| Material | Frostat Silikonhölje |
| Färg | Vit/Transparent |
| Effekt | 10W/m |
| Fjärrkontroll | Nej |
| Färgtemperatur | 3000/4000K |
| CRI / Ra | 80 |
| Spänning | 230V AC |
| Starttid | Direkt |
| Certifiering | CE,RoHS |
| Garanti | 2 år |
| IP-klass | IP65 |
| Längd | 1-30m |
| Bredd | 12mm |
| Höjd | 4,5mm |
| Transformator | Nej - behövs ej |