Eltako LED dimmer för montering i dosa. Denna modell behöver ingen nolla vilket gör att det kan förenkla installationen. EUD61NPL fungerar till samtliga av våra dimbara LED spotlights. Kan ställas mellan framkantsdimmer / tyristordimmer och bakkantsdimmer / transistordimmer.
Vid framkantsdimring kan man belasta den med 4-40W LED.
Vid Bakkantsdimring kan man belasta den med 4-200W LED.
Standby förbrukning endast 0,5 watt.
Dimmningshastigehten kan ställas in med dim.speed.
E-nummer 1377054
Modell EUD61NPL-230V
| Typ | Dosdimmer |
|---|---|
| Varumärke | Eltako |
| Serie | Eltako dosdimmer |
| Artikelnummer | EUD61NPL-230V |
| E-nummer | 1377054 |
| Maxeffekt | 4-200W LED |
| Spänning | 230V |
| Garanti | 2 år |
| Bredd | 45mm |
| Höjd | 45mm |
| Djup | 18mm |