Schneider Exxact transistordimmer 40-1000W för resistiv last och elektronisk trafo R+CR. Vrid - tryck, trappfunktion med tryckknapp. Infällt montage i dosa c/c 60mm eller utvändigt i hög dosa 35mm. Tryck för av och på.
När det gäller dimmring av LED så finns en tumregel som säger att man kan ha en total effekt som motsvarar 20% av dimmerns maxlast. Detta gör att man kan ansluta LED belysning som tillsammans uppgår till mellan ca 20-200W, detta för att skona dimmern från LED belysningens höga startströmmar.
Levereras komplett med vit Primo ram.
| Typ | Transistordimmer |
|---|---|
| Varumärke | Schneider |
| Serie | Schneider Exxact |
| Artikelnummer | WDE002315 |
| E-nummer | 1370604 |
| Maxeffekt | 1000W |
| Spänning | 230V |
| Certifiering | CE |
| Garanti | 2 år |
| IP-klass | IP20 |
| Bredd | 71mm |
| Höjd | 71mm |
| Djup | 32mm |