Onyx är en in-ground markspot som förenar hållbarhet med en diskret och funktionell design. Den utbytbara ljuskällan har en lång livslängd samtidigt som lampans robusta konstruktion gör den idealisk för gångar, gräsmattor och andra områden där traditionella markspottar inte passar.
Onyx är idealisk för att framhäva träd och buskar i trädgården under dygnets mörka timmar. Lampan är även perfekt för att belysa häckar, fasader och murar, där jämna avstånd mellan lamporna skapar en harmonisk och balanserad ljusmiljö.
Ett filter för avbländning ingår. Detta monteras enkelt vid behov och gör på det lätt att anpassa ljusbilden för olika användningsområden. Fäller man in lampan i sten så använder man med fördel den medföljande gjutkoppen.
| Varumärke | LightsOn |
|---|---|
| Ljuskälla | utbytbar artnr. 5603 |
| Ljusflöde | 350lm |
| Färg | Grå |
| Effekt | 5W |
| Anslutningskabelns längd (cm) | 70cm |
| Färgtemperatur | 3000K |
| Spänning | 12Vac |
| Spridningsvinkel | 35° |
| Garanti | 2år |
| IP-klass | 65 |
| Diameter | 80mm |
| Höjd | 80mm |
| Håltagning | 60mm |
| Transformator | Säljs separat |