Downlight 7W Tilt 3000K med drivdon
Denna matta armatur har en mycket väl konstruerad kylfläns och en skyddskåpa av aluminium vilket i kombination med den låga bygghöjden och infällnadsdjupet på 34 möjliggör montering av både armatur och drivdon direkt i isoleringen. Den optimala utformningen borgar för helt nya möjligheter gällande smidig installation och placering av armaturen. Produkten har ett patentskydd. Denna downlight med IP44 möjliggör även användning i badrum eller i takfot utomhus. Den här downlighten är dimbar både vad gäller ljusstyrka och färgtemperatur. Armaturen levereras inkl. drivdon.
Notera: Lampan levereras med 2 extra linser som ger möjlighet att ändra spridningsvinkel mellan 24, 36 och 64°.
| Typ av armatur | LED spotlight |
|---|---|
| Varumärke | Designlight |
| Serie | P-007 |
| Modell | P-007MW27D |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 55W |
| Ljusflöde | 640 Lumen |
| Dimbar | Ja |
| Material | Aluminium |
| Färg | Vit |
| Effekt | 7W |
| Riktbar | Ja 60°, 42°, 24° |
| Transformator ingår | Ja |
| Färgtemperatur | 3000K |
| CRI / Ra | >90 |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 50.000H L70B50 |
| Antal tändcykler | 100000 ggr |
| Certifiering | CE, RoHS |
| Garanti | 5 år |
| IP-klass | IP44 |
| Diameter | 95mm |
| Höjd | 37mm |
| Håltagning | 83mm |
| Energieffektivitetsklass | F |