Om du skall byta en 50W halogenspotlight i taket så är det denna du skall välja. Ofta fungerar det bra att byta mot denna rakt av, men i vissa fall behöver man även byta transformator. Denna är dimbar och ljusstark, 680 lumen. Dessa MR16 spotlights drivs med 12V AC/DC. Effekten är endast 7,5W vilket innebär en stor besparing i jämförelse med Halogen. Reflektorn är transparent och liknar en halogenspotlight. Den ger ett varmvitt ljus på 2700K, spridningsvinkeln är 36°.
Dessa ljuskällor ska drivas med 12V AC eller DC transformator för LED.
| Varumärke | Star Trading |
|---|---|
| Serie | MR16 spotlight |
| Sockel | MR16 |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 50W |
| Ljusflöde | 680lm |
| Dimbar | Ja |
| Material | Aluminum |
| Färg | Transparent |
| Effekt | 7,5 W |
| Färgtemperatur | 2700K |
| CRI / Ra | >80 |
| Spänning | 12V AC/DC |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 15000h |
| Antal tändcykler | 12500 |
| Certifiering | CE,RoHS |
| Garanti | 2 år |
| Diameter | 50 mm |
| Höjd | 46mm |