LED G9 på 2W jämförbar med ca 23W halogenlampa vilket ger en energibesparing på ungerfär 90%. Den har ett mycket smidigt format och med ett trvligt varmvitt ljus som lämpar sig för de flesta ändamål. Perfekt när det behövs en rundstrålande lampa. Lång livslängd, upp till 5 gånger längre än halogenlampor.
| Serie | Halo LED |
|---|---|
| Sockel | G9 |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 23W |
| Ljusflöde | 230 lm |
| Dimbar | Nej |
| Färg | Genomskinlig |
| Effekt | 2W |
| Färgtemperatur | 2700K |
| CRI / Ra | >80 |
| Spänning | 230V |
| Spridningsvinkel | 360° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 15000h |
| Antal tändcykler | 12500ggr |
| Certifiering | CE,RoHs |
| Garanti | 2 år |
| Längd | 60 mm |
| Bredd | 14,5 mm |