LED G9 på 1W jämförbar med ca 9W halogenlampa ger en ca 90% energibesparing. Den har ett mycket smidigt format som får plats i de flesta armaturer. Lång livslängd, upp till 5 gånger längre än halogenlampor. Denna har en färgtemperatur på 3000 Kelvin.
| Serie | Illumination LED |
|---|---|
| Modell | 344-40-3 |
| Sockel | G9 |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 9W |
| Ljusflöde | 92lm |
| Dimbar | Nej |
| Färg | Genomskinlig |
| Effekt | 1W |
| Färgtemperatur | 3000K |
| CRI / Ra | >80 |
| Spänning | 230V |
| Spridningsvinkel | 360° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 20000h |
| Antal tändcykler | 12500ggr |
| Certifiering | CE,RoHs |
| Garanti | 2 år |
| Längd | 51mm |
| Bredd | 16mm |
| Djup | 12mm |