Dimbar LED spotlight med ett varmvitt sken på 2700K och E14-sockel. Lampan är gjord av glas och har transparent reflektor. Ljusflödet är 350lm. Motsvarar ca 51W halogen. Spridningsvinkel 36° Passar fint till alla armaturer och lampfötter med E14-sockel där man önskar ett mera riktat ljus.
Ljusflöde i en 120° ljuskägla (lm)370
Ljusflöde i en 90° ljuskägla (lm)350
| Serie | PAR16 Spotlight Glass |
|---|---|
| Sockel | E14 |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 51W |
| Ljusflöde | Ljusflöde i en 120° ljuskägla (lm) 370 Ljusflöde i en 90° ljuskägla (lm) 350 |
| Dimbar | Ja |
| Färg | Transparent |
| Effekt | 4.8W |
| Färgtemperatur | 2700K |
| CRI / Ra | 90 |
| Spänning | 230V |
| Spridningsvinkel | 36° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 15000h |
| Antal tändcykler | 7500ggr |
| Certifiering | CE, RoHs |
| Garanti | 2 år |
| Längd | 72mm |
| Bredd | 50mm |