Opto 22 och 29 är en LED plafond i Opto-serien.
Opto har en supertunn design (bara 15mm) som går både att montera utanpåliggande eller fälla in i ett befintligt hål med hjälp av en smart monteringsskena. Det medföljer även distanser om man väljer att gå in med utanpåliggande kablage.
Du behöver inte välja färgtemperatur i förväg då den har en switch där man kan ställa färgtemperaturen i 3 steg; 2700K, 3000K eller 4000K.
En mångsidig och perfekt plafond för ditt hem eller kontor!
| Varumärke | easyform |
|---|---|
| Serie | OPTO |
| Ljuskälla | Inbyggd |
| Ljusflöde | 1600/2200lm |
| Dimbar | Ja, fasdim |
| Färg | Vit |
| Effekt | 18/24W |
| Riktbar | Nej |
| Färgtemperatur | 2700-3000-4000K (dipswitch) |
| CRI / Ra | 80-89 |
| Spänning | 230V |
| Spridningsvinkel | 120° |
| Livslängd | L80/B10 30000h |
| Certifiering | CE |
| Garanti | 2 år |
| IP-klass | IP44/IP20 |
| Diameter | 217/297 mm |
| Höjd | 20mm |
| Håltagning | 55-175mm, 60-250mm |