En supersmart LED plafond med så kallad 3-stegs klick-dimring. Den används alltså där dimmer inte finns. Den tänds i neddimrat läge, vill man dimra upp den till nästa steg släcker man och tänder den med väggknappen så dimrar den upp till nästa nivå. Detta sker i 3 steg, sen börjar den om i lägsta läget. Om du inte tänder och släcker direkt så kommer den att komma ihåg senast använda läge och tända med den dimringen. Det vill säga om du har den i max läge och släcker den så kommer den ihåg det läge nästa gång du tänder.
Ljuset är varmvitt 3000 Kelvin.
Plafonden dimrar i följande lägen:
1-klick; 138 Lumen
2-klick; 520 Lumen
3-klick; 1200 Lumen
| Typ av armatur | LED Plafond |
|---|---|
| Varumärke | Star Trading |
| Serie | Integra |
| Artikelnummer | 380-13 |
| E-nummer | 7506453 |
| Motsvarar i W ca (Halogen) | 120W |
| Ljusflöde | 1200 Lumen |
| Dimbar | 3-stegs dimring |
| Material | PMMA |
| Färg | Vit |
| Effekt | 15W |
| Riktbar | Nej |
| Rörelsesensor | Nej |
| Färgtemperatur | Varmvit 3000K |
| CRI / Ra | 80 |
| Spridningsvinkel | 120° |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | 35000h L70 |
| Antal tändcykler | 10000 ggr |
| Certifiering | CE, RoHS |
| Garanti | 2 år |
| IP-klass | IP20 |
| Diameter | 330mm |
| Höjd | 65mm |