LST-01 är en tunable och dimbar LED-strip gjord för användning med LED-75. Den är delbar i 50 mm-segment och klassad upp till IP66. Hög täthet mellan LED-lamporna gör att stripen upplevs prickfri innanför diffusor även med tunna profiler. LED-strip kan installeras med den medföljande dubbelhäftande tejpen i profiler som är minst 13 mm breda.
Teknisk data
| Varumärke | Plejd |
|---|---|
| Modell | LST01 |
| E-nummer | 7509808E |
| Maxeffekt | 19W |
| Ljusflöde | 1000lm/m |
| Dimbar | Ja |
| Effekt | 19W |
| Anslutningskabelns längd (cm) | 15cm |
| LED typ | LED-75 |
| Färgtemperatur | 3000/4000K |
| CRI / Ra | >80 |
| Spänning | DC |
| Starttid | Direkt |
| Livslängd | L70/B50 vid 25 °C: 60000 h |
| Certifiering | CE |
| Garanti | 5 år |
| IP-klass | IP66 |
| Bredd | 13mm |
| Höjd | 9mm |
| Energieffektivitetsklass | F |