PE-M10TA är ett dimbart drivdon för ljuskällor av typen konstantström
Drivdon som är tillverkat i minimalt format och med hög kompatibilitet för olika dimmers. Drivdonet är switchbart med DIP-switch som kan reglera utgående strömstyrka mellan 200|250|300|350mA för att passa olika typer av ljuskällor. Rekommenderade dimmers är av typen transistordimmer bakkant (RPC alt. trailing edge) eller elektroniska framkantsdimmers (FPC alt. leading edge).
Inkoppling: Drivdonet ger likström med konstantspänning. Denna typ av belysning skall som regel kopplas i serie efter drivdonet. Tänk på att ställa in rätt strömstyrka för ljuskällan samt att sekundärsidan är polaritetskänslig. Mer information finns i produktens instruktionsfil.
Exempel seriekoppling;

| Varumärke | Designlight |
|---|---|
| Modell | PE-M10TA |
| E-nummer | 7982558 |
| Maxeffekt | 10W |
| Dimbar | Ja, Fasdimring (bak & framkant) |
| Effekt | 4-10w |
| Spänning | 230V |
| Certifiering | CE, RoHs |
| Garanti | 5 år |
| IP-klass | IP20 |
| Längd | 116 mm |
| Bredd | 30 mm |
| Höjd | 22,6 mm |
| Ut-spänning | 200|250|300|350mA |